Pogrzeb to niezwykle smutna uroczystość. Żal po odejściu zmarłego okazujemy jednak nie tylko przez samą obecność na ceremonii i kondolencje składane najbliższym, ale także za sprawą odpowiedniego, stosownego do okoliczności stroju. To, jaki ubiór na pogrzeb wybierzemy, świadczy o szacunku wobec wszystkich jego uczestników. Musi też być dostosowany do reguł obowiązujących w miejscu odprawiania uroczystości żałobnej – tak kościelnej, jak i świeckiej. Jaki damski strój pogrzebowy założyć? Jak dopasować go do pory roku? Sprawdź nasze propozycje.
Jaki ubiór na pogrzeb będzie odpowiedni?
Pogrzeb to uroczystość, w której każdy z nas, prędzej czy później, będzie uczestniczyć, żegnając kogoś z najbliższej rodziny, bliskiego znajomego lub współpracownika. To naturalne, że strój nie jest kwestią, której w takiej chwili poświęcamy wiele uwagi, jednak warto zastanowić się choć przez moment, jak odpowiednio go dobrać.
Już sam charakter ceremonii decyduje o tym, jak wypada ubrać się na pogrzebie. W naszej kulturze kolorem, który nieodłącznie się z nią kojarzy jest czerń, jednak tak naprawdę zobligowana do jego założenia jest tylko najbliższa rodzina zmarłego. Poza tym ubiór na pogrzeb powinien być elegancki, lecz prosty i skromny, by nie odwracać uwagi od powodu uroczystości. W przypadku pań oznacza to formalne stylizacje zakrywające ramiona i dekolt, u panów – konieczność założenia koszuli, ciemnej marynarki i długich spodni, nawet jeśli pogrzeb odbywa się latem, a słupki rtęci pokazują temperatury wyższe niż 30 stopni.
Niewskazane są wszelkie błyszczące aplikacje na ubraniach, krzykliwe kolory i duże wzory. Nie bez znaczenia pozostają także fasony ubrań. Obcisłe, krótkie kreacje (ale i w drugą stronę – te długie, wieczorowe) zupełnie nie nadają się na ceremonię pogrzebu. Sportowe, luźne kroje również należy zostawić na inną, zdecydowanie mniej oficjalną okoliczność.
Ubiór na pogrzeb dalszej rodziny
Uczestnicy pogrzebu, którzy należą do dalszej rodziny zmarłego lub są jego dawnymi znajomymi, sąsiadami czy współpracownikami, nie muszą ubierać się cali na czarno. W takich przypadkach dopuszczalne są stroje w kolorze granatu, grafitu czy ciemnego brązu. Ubranie powinno być schludne, a cała stylizacja – minimalistyczna. Na tę okoliczność rezygnujemy z wyszukanych fryzur, krzykliwego makijażu i wyrazistej biżuterii. Nie wybieramy także fasonów podkreślających figurę, by zbytnio nie przykuwać uwagi.
Damski strój pogrzebowy – czy zawsze musi być czarny?
W naszej kulturze z obrządkiem pogrzebowym jednoznacznie kojarzy się czerń. Jest wyrazem smutku po utracie bliskiej osoby, ale i szacunku wobec niej, ponieważ to barwa uchodząca za klasyczną i niezwykle elegancką.
Ciekawostką jest to, że w innych kulturach wcale nie czerń utożsamiana jest z kolorem żałobnym. Dla przykładu, w Indiach jest to… biel! Hindusi na pogrzeb zakładają jasne bądź białe szaty. Jeśli zmarła osoba to mąż lub żona, współmałżonkowie przez cały okres żałoby noszą białe ubrania, by w ten sposób wyrażać swój smutek. Założenie kolorowych byłoby wyrazem lekceważenia i braku szacunku.
Na naszej szerokości geograficznej biały kolor kojarzy się ze zdecydowanie bardziej radosną uroczystością, a ubranie jej na pogrzeb uznano by za wielki nietakt. U nas to czerń odzwierciedla ból po śmierci bliskiej osoby, dlatego często na strój w tym kolorze decydują się także kobiety i mężczyźni z dalszej rodziny czy znajomi, przyjaciele, sąsiedzi. Taki wybór z całą pewnością gwarantuje, że nie staniemy się obiektem mało pochlebnych komentarzy.
Najbezpieczniejszym wyborem dla pań niewątpliwie jest czarna sukienka pogrzebowa: ołówkowa, rozkloszowana, kopertowa lub pudełkowa – wybierzmy taką, w której najlepiej się czujemy i która nie ma zbyt dużego dekoltu. Nie eksperymentujmy także z jej długością – najlepiej sprawdzi się wersja do kolan bądź do połowy łydki.
Jakie się ubrać na pogrzebie latem? Gdy jest ciepło, możemy zdecydować się na sukienkę wykonaną z przewiewnej bawełny, lnu albo wiskozy, natomiast damski strój pogrzebowy zimowy wymaga już ubrań z grubszych materiałów. Prócz czarnej sukienki warto rozważyć założenie wełnianych, eleganckich spodni i ciemnej koszuli bądź ołówkowej spódnicy i czarnego, dopasowanego swetra z dekoltem w serek, który w składzie ma np. angorę. Jako okrycie wierzchnie sprawdzi się czarny, grafitowy albo granatowy płaszcz.
Pamiętaj o uzupełnienie stroju o odpowiednie obuwie. Ubiór na pogrzeb latem czy zimą potrzebuje przecież odpowiedniego wykończenia. Buty, które zakładamy na uroczystości żałobne, muszą być eleganckie, ale i wygodne, szczególnie jeśli miejsce, gdzie odbywa się ceremonia dzieli od cmentarza znaczna odległość. Dobrym wyborem będą pełne buty na średniej wysokości obcasie lub na płaskiej podeszwie: czarne albo w innym ciemnym kolorze.
Męski ubiór na pogrzeb – bezpieczna klasyka
Męski ubiór też podlega ścisłym zasadom, jakie obowiązują w przypadku ceremonii pogrzebu. Gdy trzeba być eleganckim, gładki garnitur to zawsze dobre rozwiązanie, nawet jeżeli mowa o ubiorze na pogrzeb latem. Czarny sprawdzi się, jeśli zmarła osoba należała do najbliższej rodziny, ciemnoszary lub granatowy, gdy stopień pokrewieństwa jest dalszy lub nie ma go wcale. Do takiego zestawu zawsze będzie pasować biała koszula, lecz może być także czarna, ciemnofioletowa czy grafitowa. Najlepiej wybrać jednobarwną i pozbawioną printów, by cały strój utrzymać w minimalistycznej konwencji.
O tym, jakie buty do garnituru będą odpowiednie, decyduje w dużej mierze jego kolor. Pogrzeb to jednak na tyle smutna i emocjonalna uroczystość, że modowe rozważania lepiej zestawić na drugi plan, wybierając ponadczasową, pasującą do wszystkiego klasykę, a więc czarne oksfordy lub brogsy.