Jakie buty na plażę wybrać i czym się kierować?

Bardzo wielu ludzi uważa, że na plaży powinno chodzić się boso, ciesząc się ciepłym piaskiem i przyjemnie chłodną wodą. Niestety nie wszystkie plaże są w pełni bezpieczne dla bosych stóp – nawet na piaszczystym dnie morza znaleźć można śmieci takie jak kawałki szkła, które mogą powodować bolesne skaleczenia. Jak wybrać buty na kamienistą albo zanieczyszczoną plażę, żeby móc cieszyć się wygodnym odpoczynkiem nad wodą?

materiałowe buty na plażę

Buty na plażę to nie tylko klapki!

Kiedyś buty na plażę oznaczały właściwie wyłącznie klapki i lekkie sandały na cienkich paseczkach, które nie gromadzą w sobie piasku. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie plaże są go pełne – w przypadku plaż kamienistych lub żwirowych, buty takie zupełnie się nie sprawdzą. Często również piaszczyste plaże, po których tak wiele osób uwielbia chodzić zupełnie boso, mogą kryć w sobie potencjalne niebezpieczne ostre kamienie albo śmieci, takie jak metalowa puszka lub kawałek szkła. Najlepsze obuwie na plaże to buty, które przylegają do stopy znacznie dokładniej niż popularne klapki, zapewniając świetną przyczepność do podłoża, a także chroniąc przed skaleczeniami. Co ważne, w większości tego rodzaju butów można wchodzić do wody, przez co mogą chronić one stopy także podczas pływania, sportów wodnych, albo chodzenia po kamienistym dnie. Są one odporne na działanie wilgoci, szybko schną i nie chłoną wody, przez co pozostają lekkie i wygodne.

Co wziąć pod uwagę, wybierając buty do wody?

Buty do wody dzieli się głównie ze względu na materiał, miękkość podeszwy oraz rodzaj zapięcia. Najtańsze modele wykonuje się z gumy – mają chronić stopy przed skaleczeniem i poślizgnięciem się na wilgotnych kamieniach. To dobre buty na kamienistą plażę, jednak ich wadą jest fakt, że guma nie przepuszcza powietrza, przez co nie zapewnia odpowiedniego komfortu termicznego podczas wysokich temperatur. Alternatywą dla gumowych butów są modele wykonywane z pianki i materiału tekstylnego.

Buty do wody mogą być wyposażone w miękką lub twardą podeszwę. Miękka słynie ze swojej elastyczności i wygody oraz stabilności – buty, które tak dobrze dopasowują się do ruchu stóp, pomagają utrzymać równowagę i nie ślizgać się na żadnej powierzchni. Dzięki temu są one polecane dla osób uprawiających sporty wodne, takie jak między innymi windsurfing. Buty na plażę żwirową albo ostre, kamieniste podłoże, powinny mieć twardą podeszwę, która lepiej ochroni stopy przed potencjalnymi zagrożeniami. Wzmocniona podeszwa zminimalizuje dyskomfort przy chodzeniu po nierównej powierzchni i zapewni niezbędną wówczas stabilizację.

Gumowe buty do wody to głównie modele wsuwane. W ich przypadku bardzo ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru, aby stabilnie trzymały się one na stopie. Wśród modeli piankowych i tekstylnych znaleźć można zapinane na zamek błyskawiczny, rzepy, sznurowane, oraz ze ściągaczem na pięcie. Zazwyczaj buty sznurowane zapewniają najlepsze dopasowanie, jednak wymagają najdłuższego zakładania.